SPRÁVNÝ ÚCHOP

              Nejobvyklejší a také nejpohodlnější držení tužky je Špetkový úchop. Na prostředníku tužka leží, ukazovák a palec ji shora přidržují. Ostatní svaly ruky jsou uvolněné a dovolují snadnou manipulaci s tužkou do různých směrů. Jedna ruka drží tužku, druhá je volně položená na stole rovnoběžně s tělem a s hranou stolu a přidržuje papír.

              Na nesprávný úchop má vliv zejména nevhodné kreslící náčiní. Např. vzorně ořezané tužky do špičky používané v době kdy by dítě spíše potřebovalo silnou voskovku, vodovky a štětec. Nevhodné jsou také malé formáty papíru. Měli bychom se řídit pravidlem, čím je dítě menší, tím větší formát papíru potřebuje. Špatný úchop má také vliv na unavitelnost dítěte, křečovité držení při psaní nebo malování odčerpává příliš mnoho energie, dítě může být nesoustředěné a unavené.

 

drawing-2009815__340.jpg
child-2205449__340.jpg

              Správné sezení je při psaní také velmi důležité. Dítě by mělo mít židli tak vysokou, aby mělo loket ve stejné výšce jako deska stolu. Nejlepší jsou tzv. rostoucí židle s nastavitelnou výškou sedáku, kde součástí židle je i podnožka, aby byly nohy opřeny a nekývaly se ve vzduchu. Nohy by měly být ohnuté do pravého úhlu a opřené o podnožku. Správná výška stolu i židle mohou významně omezit zbytečné vrtění, křečovitý úchop, tlačení na tužku, válení po stole, bolest v zádech a předejít zvýšené unavitelnosti dítěte. V neposlední řadě na kvalitu písma má vliv oční vada. Děti před nástupem do školy by měly mít vyšetřen zrak.

V našem kurzu se mimo jiné dozvíte, jak správně držet tužku, i jaké psací náčiní je vhodné, ale hlavně budete vědět, že je Vaše dítě připravené na školu.